Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen comunicare hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen comunicare hotarare

mentionez ca paratul tatal copilului sa prezentat la proces...pe saitul judecatoriei am gasit scris asa: "Solutie: Admite acţiunea precizată. Dispune ca exercitarea autorităţii părinteşti asupra minorului Luca Mario Viorel, născut la data de 17.06.2010, să se facă în comun de ambii părinţi şi stabileşte locuinţa minorului la domiciliul reclamantei. Obligă pârâtul să plătească în favoarea minorului o pensie lunară de întreţinere în cuantum de 150 lei de la data introducerii acţiunii – 18.06.2012 – până la majoratul acestuia. Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, "
AS dori sa stiu in cat timp apare hotararea (avand in vedere ca au trecut 3 luni de la ultima infatisare) , si daca trebuie sa astept sa vina hotararea acasa , sau merg eu sa o scot. Multumesc .
o hotarare judecatoreasca se comunica in 30 de zile de la pronuntare ,dar in situatia descrisa cred ca trebuie sa mergeti personal la instanta si sa vedeti ce s-a intimplat poate postasul nu va gasit acasa si a lasat-o lo cutie de unde cineva a luat-o ,daca este o instanta din buc nu va speriati ....faceti un demers de recomunicare .
In mod normal dureaza mai mult de 30 de zile pana vine comunicarea deciziei.

Incercati sa faceti un drum la arhiva instantei si sa intrebati daca este redactata sentinta. Dupa caz, fie faceti o cerere de urgentare a redactarii, fie faceti un xerox sau o cerere de recomunicare.
va multumesc,la mine au trecut deja 90 de zile de la data pronuntarii dar nu am primit nimic acasa